Poradnik: Przygotowanie podłoża pod wylewkę anhydrytową
3 kwietnia 2018
Na czym polega wygrzewanie posadzki anhydrytowej?
3 kwietnia 2018
Pokaż wszystkie

Posadzka anhydrytowa czy cementowa?

Gdy wykańczamy dom jednorodzinny, mamy do wyboru dwa rodzaje posadzek – z cementu, który stosowany jest od lat lub z anhydrytu, będącego stosunkowo nową technologią. Drugie rozwiązanie jest coraz częściej wybierane razem z ogrzewaniem podłogowym. Wylewka anhydrytowa zapewnia bowiem najlepsze przewodnictwo cieplne, szczelnie zakrywa instalację ogrzewania i daje równe, stabilne podparcie pod podłogę. Dzięki tym właściwościom jastrychu budynek staje się bardziej efektywny energetycznie, a my oszczędzamy na rachunkach.

Wylewka anhydrytowa czy cementowa

Posadzki cementowej chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Nie ma prostszego i tańszego rozwiązania od zmieszania ze sobą piasku, cementu i plastyfikatora bezpośrednio na budowie. Nie jest to jednak najtrwalsza i najlepsza technologia, szczególnie gdy decydujemy się na instalację ogrzewania podłogowego. Pierwszą z wad cementu jest czas jego schnięcia, przez który musimy wstrzymać prace na budowie przez co najmniej kilka tygodni. Ponadto cement wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak: polewanie czy przykrywanie folią. Na dużych powierzchniach zdarzają się także odkształcenia i powstaje tzw. efekt miski, który jeśli nie zostanie zniwelowany przez odpowiednie prace na budowie, będzie szpecił podłogę. Konieczne są dylatacje, ponieważ posadzka cementowa w czasie wysychania zmniejsza objętość, a po załączeniu ogrzewania rozszerza się. Skutkuje to niekiedy powstawaniem wypiętrzeń, pękaniem, a w skrajnych przypadkach nawet poważną usterką w postaci rozerwania przewodu grzewczego. Wylewka cementowa wymaga także dokładnego wyrównania przy pomocy np. łaty murarskiej oraz dodatkowego zbrojenia, które będzie zapobiegało pęknięciom. Jak widać ryzyko popełnienia błędu wykonawczego, jest więc bardzo duże.

Cement odchodzi do lamusa

Choć posadzka cementowa pozostaje ekonomicznym rozwiązaniem, to jest coraz rzadziej stosowana. Mieszanka cementowa jest bowiem często dobierana bezpośrednio na budowie „na oko”, a jej ręczne zacieranie może spowodować, że wokół instalacji ogrzewania powstaną pustki powietrzne, które dodatkowo obniżą efektywność instalacji. Cement nie jest także najlepszym przewodzicielem ciepła, bo ma naturalnie porowatą budowę, która przypomina pumeks. Dlatego też do ogrzewania podłogowego rekomendowane są nowsze technologie w postaci wylewek anhydrytowych.

Ahydryt – najlepsza technologia dla ogrzewania podłogowego

Przede wszystkim posadzka anhydrytowa jest szybkoschnąca i samopoziomująca, dzięki czemu z jej wykorzystaniem nie wiąże się konieczność wykonywania dodatkowych prac na budowie, takich jak zbrojenie, czy dylatacje. Powstaje idealnie gładka powierzchnia, po której można chodzić już po upływie 48 godzin. Ponadto mieszanki do nowoczesnych podkładów anhydrytowych dozowane są komputerowo, co zapewnia najwyższą jakość. Nie bez znaczenia jest także trwałość posadzki anhydrytowej, która jest elastyczna, nie pęka, więc nie wymaga zbrojeń.

Wylewka anhydrytowa i ogrzewanie podłogowe to mniejsze rachunki

Posadzka anhydrytowa ma wysoką przewodność cieplną i sprawia, że instalacja ogrzewania podłogowego jest szczelnie otulona, dzięki czemu wzrasta jej wydajność. Podłoga nagrzewa się, więc szybko, nawet jeśli obniżamy temperaturę na noc lub na czas nieobecności w domu. To z kolei sprawia, że ogrzewanie staje się bardziej ergonomiczne. Ponadto wylewka anhydrytowa cechuje się mniejszą grubością, więc można zastosować ją na poddaszach, drewnianych stropach czy w pomieszczeniach o dużych, nisko osadzonych przeszkleniach. Nie ma, więc wątpliwości, że jest to najtrwalsze i najbardziej wydajne rozwiązanie na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *