Posadzka anhydrytowa czy cementowa?
3 kwietnia 2018
Pokaż wszystkie

Poradnik: Przygotowanie podłoża pod wylewkę anhydrytową

Posadzka anhydrytowa to najtrwalsza i najlepiej przewodząca ciepło wylewka na rynku. Jej wykorzystanie eliminuje konieczność przeprowadzania wielu prac na budowie, które są wymagane w przypadku cementu. By jednak posadzka samopoziomująca została wykonana poprawnie, konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża. Jeśli na tym etapie powstaną błędy wykonawcze, odbiją się one na jakości jastrychu anhydrytowego.

Jakie powinno być podłoże pod posadzkę anhydrytową?

Podłoże pod jastrych anhydrytowy musi cechować się szczelnością i stabilnością. Jeśli dokładnie dopilnujemy przygotowania odpowiedniego podkładu, zaoszczędzimy na wykonaniu wylewki samopoziomującej i wyeliminujemy potencjalne usterki. Przykładowo, jeśli styropian zostanie źle ułożony, powstaną mostki termiczne, które obniżą wydajność ogrzewania.

Po pierwsze – wybierz materiał

By podłoże nadawało się do wykonania wylewki anhydrytowej, musi być wykonane z odpowiednio twardego styropianu do podłóg. Minimalna klasa, jaką warto wybrać to EPS 100, jednak należy dokładnie sprawdzać oznaczenia, by nie doszło do pomyłki. Zbyt miękki materiał może bowiem przyczynić się do tego, że pojawią się usterki na etapie przygotowania wylewki, takie jak: krzywizny czy pęknięcia.

Po drugie – dokładne ułożenie styropianu

By możliwe było dokładne i równe ułożenie styropianu, wcześniej trzeba dobrze wykonać pierwszą wylewkę przy pomocy chudego betonu. Nie należy także lekceważyć etapu, jakim jest układanie styropianu. Prace te powinny być wykonane z dużą starannością, tak by powstała szczelna i równa powierzchnia. Dopuszczalne różnice między kondygnacjami mogą wynieść maksymalnie 1-2 cm. Wszelkie pustki lub szczeliny trzeba dokładnie wypełnić np. pianką. Układając styropian, należy także zwracać szczególną uwagę na tworzenie się pustek przy ścianach, przewodach instalacji i między płytami styropianu, tak by wyeliminować późniejsze „klawiszowanie” płyt. Bardzo dokładnego ułożenia wymaga także folia, która tworzy warstwę rozdzielczą. Nie powinny pojawiać się na niej zgięcia, fałdy, a jej krawędzie warto zabezpieczyć, by nie wpłynęła pod nią mieszanka. Dopasować trzeba także narożniki i miejsca styku folii z pianką dylatacyjną.

O czy jeszcze warto pamiętać?

Przed wylaniem posadzki samopoziomującej, konieczne jest jeszcze oczyszczenie powierzchni, przygotowanie i sprawdzenie instalacji grzewczej pod względem szczelności, a także zabezpieczenie budowy przed wodą i przeciągami. Jeśli zadbamy o wszystkie etapy prac i odpowiednio przygotujemy podłoże, wykonanie wylewki anhydrytowej odbędzie się sprawnie i bez ryzyka usterek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *