Posadzki samopoziomujące w budownictwie z wielkiej płyty – czy to się opłaca?
8 marca 2020
Pokaż wszystkie

Wylewka anhydrytowa – poznajemy właściwości nowoczesnej posadzki samopoziomującej

Wylewka anhydrytowa to stosunkowo nowe rozwiązanie na naszym rynku. Mimo to zyskuje coraz większą popularność wśród inwestorów, w szczególności osób prywatnych oraz firm deweloperskich realizujących inwestycje mieszkaniowe. Czemu wylewka anhydrytowa zawdzięcza swój sukces? Czy sprawdzi się również w moim domu? Czy jest odpowiednia na instalację ogrzewania podłogowego?

Poniżej prezentujemy najważniejsze właściwości i zastosowania posadzki anhydrytowej w nowoczesnym budownictwie.

Posadzki samopoziomujące a posadzka anhydrytowa

Chcąc zapewnić trwałość oraz wysoką estetykę systemu podłogowego inwestorzy na ogół wybierają posadzki samopoziomujące, których właściwości pozwalają na uzyskanie idealnie równej powierzchni pod parkiet lub glazurę. Część z nich, poszukując oszczędności zaczyna od wykonania warstwy tradycyjnej posadzki, a dopiero na nią wylewa posadzkę samopoziomującą. Posadzka anhydrytowa jest posadzką samopoziomującą charakteryzującą się doskonałymi właściwościami użytkowymi. Bez obaw możemy ją stosować bezpośrednio na surowe podłogi, również na instalacje ogrzewania podłogowego. Czym wyróżnia się posadzka anhydrytowa od innych?

  • Wysoką przewodniością ciepła, która zapewnia efektywną pracę instalacji ogrzewania podłogowego poprzez równomierną dystrybucję ciepła w całym pomieszczeniu.
  • Wspomnianymi właściwościami samopoziomującymi, dzięki czemu uzyskujemy idealnie równą powierzchnię pod system podłogowy bez konieczności jej szlifowania i równania. Dodatkowo wylewki nie trzeba zbroić, ani stosować częstych dylatacji, ponieważ materiał się nie odkształca. Możemy również zapomnieć o konieczności stosowania mas wyrównawczych – po wyschnięciu posadzka jest idealnie równa i gotowa do prac wykończeniowych.
  • Wysoką wytrzymałością, dzięki której posadzka jest nie tylko odporna na zgniatanie, ale również na różnice temperatur charakteryzujące podłogę ogrzewaną.
  • Zmniejszeniem obciążenia stropu, co uzyskujemy za sprawą mniejszej grubości zastosowanej wylewki – minimalna warstwa wylewki na podłodze bez ogrzewania podłogowego wynosi 35 mm, w systemach ogrzewania podłogowego wymagana jest warstwa 30 do 40 mm nad przewodami, przy czym pod przewodami wystarczy tylko cienki podkład. Wylewka anhydrytowa jest bardzo wydajna.

Wylewka anhydrytowa doskonale sprawdza się w warunkach budownictwa mieszkalnego i użytkowego. Okazuje się niezastąpiona wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu wysokiego efektu estetycznego gotowej podłogi oraz tam, gdzie chcemy cieszyć się zaletami ogrzewania podłogowego ograniczając jego koszty do minimum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *