Co to jest pianobeton?
18 maja 2018
Posadzki samopoziomujące w budownictwie z wielkiej płyty – czy to się opłaca?
8 marca 2020
Pokaż wszystkie

Anhydryt w pomieszczeniach „mokrych” – czy można stosować wylewkę anhydrytową w łazience, pralni czy garażu?

Choć wylewka anhydrytowa cechuje się wrażliwością na wilgoć, to nie jest prawdą, że nie można stosować jej w tzw. mokrych pomieszczeniach, czyli domowych pralniach, łazienkach i garażach. Warunkiem wykorzystania jastrychu anhydrytowego w takich miejscach jest jego odpowiednie zabezpieczenie.

Wylewka anhydrytowa a działanie wilgoci

W przypadku zastosowania jastrychu anhydrytowego kluczowe jest wybranie solidnego i sprawdzonego wykonawcy. Firma, która odpowiednio zabezpieczy wylewkę, może bowiem wykonać ją także w domowych pomieszczeniach, w których krótkotrwale występuje wilgoć. Mowa przede wszystkim o prywatnych łazienkach, garażach i pralniach. Nie jest prawdą, że nie można w nich stosować posadzki anhydrytowej, jednak wymaga ona w nich specjalnego zabezpieczenia. Inaczej jest natomiast z pomieszczeniami przemysłowymi, gdzie woda i wilgoć występują stale. W miejscach takich jak: pralnie i kuchnie przemysłowe, baseny, myjnie samochodowe itd. trzeba zrezygnować z anhydrytu.

Jak zabezpieczyć jastrych anhydrytowy w mokrych „pomieszczeniach”?

By móc zastosować wylewkę anhydrytową np. w garażu, należy przestrzegać ściśle określonych zasad i wykorzystywać tylko materiały najlepszej jakości, które zabezpieczą jastrych nawet na wypadek np. pęknięcia rury. Izolację przeciwwilgociową wykorzystujemy zarówno pod, jak i na wylewce. Warunkiem przystąpienia do prac, jest natomiast 100 proc. suchość posadzki.

Podstawowe zasady zabezpieczania jastrychu

Miejsca, w których znajduje się odpływ liniowy, należy uzupełnić cementem i zachować margines ok. 1 m. Na pozostałej powierzchni można zastosować elastyczną substancję w postaci folii w płynie. Miejsca odpływów powinno się dodatkowo zabezpieczyć m.in. przy użyciu szlamu uszczelniającego, taśmy uszczelniającej, fugi lub silikonu.

W zależności od potrzeb jastrych anhydrytowy zabezpieczamy kilkoma warstwami m.in. gruntem przeciwwilgociowym wraz z zachowaniem dylatacji brzegowych, płynnym uszczelnieniem, samoprzylepną taśmą uszczelniającą i płynnym uszczelnieniem. Takie miejsca, jak np. drzwi garażowe także warto zabezpieczyć odcięciem wypełnionym cementem o powierzchni 20-30 cm.

Dlaczego izolacja jest tak ważna?

Dobra izolacja ma kluczowe znaczenie dla trwałości jastrychu, ponieważ jeśli w garażu lub innym pomieszczeniu znajdą się kratki ściekowe lub odpływy, które zostaną źle zabezpieczone, może dojść do uszkodzeń. Specjalnej ochrony wymaga także posadzka zastosowana w piwnicach i podpiwniczeniach domu. W takich pomieszczeniach konieczne jest zastosowanie materiału paraizolacyjnego na całej powierzchni wylewki. Nie tylko ochroni to podkład, ale także ograniczy przepływ wilgoci i w konsekwencji uchroni przed rozwojem grzybów i pleśni.

Przygotowanie podłoża i zabezpieczenie wylewki w „mokrych” pomieszczeniach to podstawa dla zachowania trwałości i wysokiej jakości posadzki, dlatego zawsze należy korzystać tylko z usług sprawdzonych wykonawców. Jeśli nadal masz wątpliwości dotyczące posadzek anhydrytowych w łazienkach, garażach czy domowych pralniach, służymy pomocą i chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

2 Comments

  1. Ania pisze:

    Witam, mam zrobioną wylewkę anhydrytową również pod prysznicem z odpływem liniowym.
    Czy przy odpowiednim zabezpieczeniu odpłuwu napewno nie powinnam mieć źadnych obaw,że coś jednak przecieknie?:/

    Będę wdzięczna za odpowiedz

  2. Michal pisze:

    Witam mam do położenia spory metraż na anhydrycie.plytki 120 ×60. Przyjechał przedstawiciel handlowy znanej firmy i polecił grunt i dobry klej. Ale słyszałem że trzeba odciąć posadzkę ale co to znaczy. Potem będę miał do robienia łazienki możecie napisać czy wystarczy dobrze zagruntowac I położyć płytkę.. może na następny dzień oderwać i zobaczyć czy się trzyma dobrze płytka na posadzce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *