Posadzka anhydrytowa czy cementowa?
3 kwietnia 2018
Rodzaje wylewek anhydrytowych – poznaj klasy wytrzymałości
14 maja 2018
Pokaż wszystkie

Na czym polega wygrzewanie posadzki anhydrytowej?

Przygotowaliśmy podłoże pod posadzkę anhydrytową, jastrych został wylany i co dalej? Następny, ważny etap prac to wygrzanie wylewki. Proces ten zapewnia właściwe dojrzewanie posadzki i jest konieczny do zachowania gwarancji. Radzimy, jak przeprowadzić go krok po kroku.

Prace po wylaniu posadzki anhydrytowej

Po wylaniu posadzki samopoziomującej, trzeba zadbać o jej właściwą ochronę przed warunkami atmosferycznymi przez następne 48 godzin. Dotyczy to przeciągów, dużego nasłonecznienia i niskich temperatur. W tym czasie nie należy także chodzić po wylewce ani niczego na niej ustawiać np. materiałów budowlanych. Proces wysychania mogą także zakłócić zbędne zabiegi np. nakładanie folii.

Wygrzewanie posadzki

Po trzech dniach od wylania posadzki, możemy przejść do prac, które pozwolą na uzyskanie wymaganego poziomu wilgotności resztkowej jastrychu (0,3%CM). W tym celu dokładnie wietrzymy pomieszczenia, jednak należy uważać, by temperatura w budynku nie spadła poniżej 5 stopni Celsjusza.

Proces wygrzewania posadzki możemy rozpocząć w piątej dobie od jej wykonania i dzielimy go na etapy:

  1. Przez trzy doby należy ustawić temperaturę zasilania instalacji ogrzewania podłogowego na 25 stopni Celsjusza i utrzymywać ją także w nocy.
  2. Następnie zwiększamy temperaturę o 5 stopni Celsjusza na dobę, aż do poziomu maksymalnego, czyli 55 stopni Celsjusza. Temperatury nie należy obniżać, dopóki posadzka nie będzie sucha.
  3. Badamy suchość posadzki i jeśli wynik będzie pozytywny, obniżamy temperaturę według schematu po 5 stopni Celsjusza na dobę, aż do ustabilizowania jej do 18-20 stopni Celsjusza.
  4. Wygrzewanie zostaje zakończone po uzyskaniu odpowiedniej wilgotności podłoża na poziomie 0,3% w przypadku ogrzewania podłogowego i 0,5% dla posadzek w budynkach z innym systemem grzewczym.

Następnie należy sprawdzić wilgotność wylewki przy pomocy badania wagosuszarką lub aparatem CM (przy użyciu pobranej próbki z jastrychu). Jeśli posadzka nie osiągnie wymaganej dojrzałości, należy wyłączyć ogrzewanie i rozpocząć ponowne wygrzewanie po 31 dniach. Tempo i skuteczność procesu wygrzewania należy dostosować do pory roku, warunków atmosferycznych, wietrzenia pomieszczeń, ocieplenia budynku oraz zastosowanej instalacji grzewczej.

Podsumowanie: o czym należy pamiętać?

  • Pamiętaj, by po wylaniu posadzki anhydrytowej temperatura w pomieszczeniach nie spadła poniżej 5 stopni Celsjusza, ponieważ może to trwale uszkodzić schnący jastrych.
  • Nie obniżaj temperatury na noc podczas procesu wygrzewania.
  • Nie przekraczaj maksymalnej dopuszczalnej temperatury 55 stopni Celsjusza podczas wygrzewania posadzki.

1 Comment

  1. Leon pisze:

    Zastanawiam się jak wygląda proces wygrzewania posadzki anhydrytowej bez ogrzewania podłogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *