Rodzaje wylewek anhydrytowych – poznaj klasy wytrzymałości
14 maja 2018
Parkiet na podkładzie anhydrytowym
18 maja 2018
Pokaż wszystkie

Płytki ceramiczne na podkładzie anhydrytowym

Jastrych anhydrytowy można z powodzeniem stosować pod wykończenie podłogi płytkami ceramicznymi i kamieniem. Takie połączenie materiałów daje także najlepsze efekty przy stosowaniu ogrzewania podłogowego, dzięki temu, że posadzka szybko się nagrzewa oraz oddaje ciepło do pomieszczeń.

Posadzka anhydrytowa a wykończenie podłóg płytkami ceramicznymi

Podkład anhydrytowy można stosować pod wiele materiałów wykończeniowych, w tym pod płytki ceramiczne i okładziny kamienne. By jednak posadzka spełniała swoje zadanie, należy wybrać jastrych o zalecanej przez producenta klasie wytrzymałości i grubości w zależności od planowanych obciążeń. Po właściwym wykonaniu wylewki można przejść do przygotowania posadzki do montażu podłogi.

Czynności do wykonania przed montażem podłogi – krok po kroku

Jeśli jastrych występuje w pomieszczeniach „mokrych”, konieczna jest jego dodatkowa izolacja i zabezpieczenie przed wilgocią. W pozostałych przypadkach możemy zacząć od sprawdzenia, czy posadzka jest gotowa do montażu.

Jastrych powinien być już bowiem równy, odpowiednio twardy i suchy. Jeśli na powierzchni znajduje się warstwa mleczka cementowego, trzeba usunąć ją, szlifując nawierzchnię przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego. Przed gruntowaniem, należy także wyrównać nawierzchnię, a także dokładnie ją odkurzyć i usunąć wszelkie zabrudzenia. By móc, rozpocząć prace montażowe, jastrych powinien mieć odpowiednią wilgotność, mierzoną aparatem CM, nie większą niż 0,3% w przypadku ogrzewania podłogowego i maksymalnie 0,5% dla posadzek nieogrzewanych.

Przed przyklejeniem płytek, konieczne jest przeprowadzenie gruntowania, które zmniejszy pylenie i zwiększy przyczepność kleju. Do tego celu należy wybrać materiał przeznaczony do rodzaju wykorzystanych płytek i stosowanego do nich kleju.

Prace dodatkowe przed montażem płytek

Niekiedy jastrych wymaga dodatkowego przygotowania np. w postaci stosowania specjalnego aparatu typu „pull-off”, ręcznego szlifowania czy frezowania. Prace te mają na celu zniwelowanie np. nadmiernej miejscowej koncentracji spoiwa czy usunięcia nierówności. Dodatkowe czynności wykonuje się tylko, jeśli zachodzi taka konieczność, a metodę dopasowuje się do występującego problemu.

Płytki na niewygrzanym podkładzie anhydrytowym

Zdarza się także, że płytki trzeba zamontować jeszcze przed wymaganym wygrzaniem jastrychu.

Do takiej sytuacji może dojść np. wtedy, gdy musimy ułożyć płytki w kotłowni, gdzie montowany jest kocioł lub pompa ciepła. Jeśli podłoga nie została wygrzana, nie powinno się montować na niej płytek, jednak można ułożyć je na niewielkiej powierzchni (zwykle ok. 2-3 mkw.), jedynie w miejscu potrzebnym na piec.

Płytki przykleja się wtedy bez fugowania, a wykończenie podłogi można skończyć, już po wygrzaniu posadzki, gdy jastrych osiągnie odpowiednią wilgotność.

 

2 Comments

  1. Zbyszek pisze:

    Ciekawy artykuł, fajne pomysły

  2. Renata pisze:

    Firma W/A wykonywała w naszym domu wylewkę anhydrytową. Wszystko zostało zrobione fachowo, szybko i w przystępnej cenie. Solidność to ich podstawa. Bardzo dobry kontakt z klientem. Gorąco polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *