Płytki ceramiczne na podkładzie anhydrytowym
14 maja 2018
Dylatacje w posadzkach anhydrytowych
18 maja 2018
Pokaż wszystkie

Parkiet na podkładzie anhydrytowym

Posadzka anhydrytowa doskonale sprawdza się pod różne rodzaje wykończenia, w tym także pod podłogę drewnianą. By w przyszłości parkiet mógł służyć latami, dobrze spełniał swoją funkcję i prezentował się estetycznie, jeszcze przed jego montażem trzeba odpowiednio sprawdzić i przygotować podkład.

Wybór posadzki anhydrytowej pod podłogę drewnianą

Na początek warto wiedzieć, że producenci jastrychów anhydrytowych zalecają różne klasy wytrzymałości i grubość podkładów, w zależności od rodzaju zastosowanego wykończenia podłogi. Inne wytyczne montażowe mają bowiem parkiety i lite deski, które są klejone i potrzebują dużej przyczepności, a inne podłogi „pływające”, czyli takie, które nie wymagają stałego montowania do podłoża.

Przygotowanie podłoża przed montażem warstwowej, drewnianej podłogi

Po tym, jak wybierzemy, a także wykonamy posadzkę anhydrytową, sprawdzamy, czy jest ona gotowa do montażu podłogi. Parametry, które wymagają szczególnej uwagi to równość podkładu, twardość, a także stopień wilgotności. Posadzka powinna być sucha i wytrzymała na wszelkie odkształcenia i uszkodzenia. Niekiedy na powierzchni może występować mleczko cementowe, czyli warstwa niezwiązanego cementu, którą należy usunąć np. przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego. Wilgotność jastrychu powinna po zbadaniu zamknąć się w przedziale równym lub mniejszym niż 0,5 CM dla podłóg ogrzewanych i 0,8 CM w przypadku instalacji bez ogrzewania podłogowego.

Gruntowanie podkładu anhydrytowego

Gotowy do montażu jastrych należy jeszcze dokładnie odkurzyć, a także usunąć zabrudzenia, które powstały w trakcie prac wykończeniowych np. gipsowych. By zapobiec nadmiernemu pyleniu i zwiększyć przyczepność kleju, trzeba zagruntować podkład przy pomocy materiału, dobranego do rodzaju preparatu, który będzie stosowany do montażu podłogi.

Prace dodatkowe przed montażem podłogi

Jeśli na posadzce znajdą się nierówności, można je zniwelować przy pomocy specjalnych mas naprawczych, które stosuje się razem z materiałami do przyklejania drewnianych podłóg. Niekiedy konieczne jest także wzmocnienie powierzchni podkładu. By to zrobić, konieczne jest usunięcie wierzchniej warstwy nawierzchni poprzez szlifowanie lub frezowanie. Następnie stosuje się głęboko penetrujący grunt, a po jego wyschnięciu nakłada się grunt poliuretanowy. Wzmocniona warstwa wymaga jeszcze okrycia matą rozprężającą.

Montaż drewnianej podłogi na podkład anhydrytowy

Inaczej montowana jest podłoga „pływająca” i klejona. W przypadku pierwszego rodzaju wykończenia do montażu stosuje się folię i podkład piankowy lub korkowy, który tłumi dźwięki. Na takim podłożu układa się podłogę z zachowaniem szczeliny dylatacyjnej o szerokości 1 cm. W przypadku podłogi klejonej montaż zaczyna się od naniesienia kleju na podłoże. Warstwa kleju musi być równomierna, tak by zapewniała odpowiednią siłę mocowania. Następni deski układa się na warstwę preparatu, jeszcze przed jego zaschnięciem. Po ułożeniu desek podłogę trzeba jeszcze obciążyć, a także zostawić ją na ok. 24-48 godzin. Po tym czasie można przejść do wykończenia podłogi listwami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *